Szkoła Podstawowa w Rudnej Małej

Wielkanocne, szkolne świętowanie

Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Uczniowie naszej szkoły przygotowali się do niego bardzo starannie. Najpierw były rekolekcje wielkopostne, potem zajęliśmy się pisankami i kartkami świątecznymi. Wreszcie przyszedł czas na akademię świąteczną. Starsi uczniowie rozpoczęli ją w atmosferze zadumy, recytując wiersz Jana Lechonia pt.„Wielkanoc” oraz śpiewając pieśń „Powiedz ludziom”. W dalszej części przypomnieli nam symbolikę poszczególnych pokarmów święconych w Wielką Sobotę.

I tak np.: Baranek to symbol Chrystusa. Jest figurą starotestamentalną. Przypomina nam, że jak w noc wyjścia z Egiptu przez krew zabitego baranka, którą były pomazane od zewnątrz drzwi domów Izraelitów, ocalił Bóg pierworodnych od śmierci, tak przez krew Baranka Jezusa zostaliśmy ocaleni od śmierci.

Jajko jest symbolem życia. Było ono zawsze symbolem filozoficznych rozważań nad początkiem świata i życia. Symbolika jajka “jako źródła wszelkiego początku” występuje w wielu kulturach w świecie. Jest symbolem ukrytego życia, tajemniczej siły istnienia i odradzania się życia w przyrodzie. Stąd też wywodzi się powiązanie  jajka ze Zmartwychwstaniem.

Chleb ma przypominać zmartwychwstałego Chrystusa, czyli Chleb żywy, który zstąpił z nieba. We wszystkich kulturach ludzkości chleb był i jest pokarmem podstawowym, niezbędnym do życia.

Sól – minerał życiodajny, dawniej posiadający moc odstraszania wszelkiego zła.  Symbolizuje  oczyszczenie.   Sól  poświęcona  ma   chronić   przed   złem   i zepsuciem nasze dusze.

Do występu dorzucili swoje „trzy grosze” zerówkowicze pięknie deklamując i śpiewając. Na koniec wystąpili uczniowie klas I-III, wyśpiewując wszystkim piękne życzenia świąteczne.

To jeszcze nie koniec udziału naszej szkoły w świętowaniu. W Wielką Sobotę zgromadziło się tutaj wielu mieszkańców Rudnej Małej ze swoimi koszyczkami i ksiądz poświęcił przyniesione przez nich pokarmy.

Copyright © Szkoła Podstawowa w Rudnej Małej