O tym, jak wysprzątać dom przed świętami, co ugotować, co upiec – opowiedzieli i wyśpiewali uczennice i uczniowie klas: II, IV i V z pomocą dwóch koleżanek z klasy VI na uroczystym apelu wielkanocnym 11 kwietnia.
Robiąc przedświąteczne porządki, przypomnieli dawne – ginące już zwyczaje, jak np. połykanie bazi dla zdrowia oraz wielkotygodniowe przysłowia przepowiadające urodzaj na żniwa i wykopki oraz pogodę na poszczególne pory roku.
Paulina Pyziak z Natalią Paszko instruowały, jak upiec świąteczny mazurek. Ponieważ autorką tego przepisu jest poetka – Joanna Kulmowa, receptury nie na leży traktować poważnie, gdyż w skład mazurka weszły nie tylko produkty spożywcze, ale także muzyczne (bemole, krzyżyki i nutki) oraz przyrodnicze: różowa, kwietniowa chmura i pączki wierzbowe.
Kamil Drozd przedstawił dramatyczne zmagania taty, który podjął się tarcia chrzanu.
Gdy już stół został nakryty, widzowie byli świadkami moszczenia się w koszyku pisanek, zajączka, baranka i potraw, co zademonstrowali: Olaf Bielec i Natalia Budzik.
O naszych pięknych tradycjach wielkanocnych, które należy skrupulatnie pielęgnować, traktowały też piosenki zaśpiewane z akompaniamentem własnym na fletach i dzwonkach przez zespół muzyczny pani Ani Czach.
Marek Pszonka złożył poetyckie życzenia starszym i najmłodszym, a Wiktoria Golonka zauważyła, jak wiosenne kwiaty swoją urodą zdają się nam wszystkim życzyć pogodnych Świąt Wielkanocy.
Z największą radością występujący przypomnieli zwyczaj drugiego dnia świąt, czyli śmigus-dyngus, kropiąc symbolicznie wodą koleżanki i kolegów.
Na zakończenie zabrała głos pani dyrektor Jolanta Kot-Zięba, życząc nauczycielom, uczniom i ich rodzinom spokojnych, pogodnych i bezpiecznych Świąt Wielkanocy.