Czym była husaria? Po co husarzowi skrzydła i ile ważyła jego zbroja? Dlaczego król Jan III Sobieski ruszył z wojskiem polskim pod Wiedeń?
Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć podczas rysunkowej opowieści o czasach dawnej świetności oręża polskiego.
Podczas warsztatów przedstawiono nam w bardzo ciekawy, artystyczny sposób jak wyglądała zbroja i uzbrojenie żołnierza.
Pokazano również prawdziwą zbroję składającą się z oryginalnych elementów z tamtych czasów, a także umożliwiono własnoręcznie potrzymać ciężkie szable. Z uwagi na dbałość o cenne eksponaty, uczniowie, którzy chcieli dotknąć którykolwiek z nich, musieli założyć białe, ochronne rękawiczki.
Po obejrzeniu krótkich klipów przedstawiających rekonstrukcję bitwy pod Wiedniem, przeszliśmy do innej części muzeum, aby tam zachwycać się wystawą „Dawny świat dziecka”.
Podziwiać można było dawne kołyski i wózki, tornistry i zeszyty, ławki i tablice szkolne, gry, zabawki i wiele innych przedmiotów, których używano dziesiątki lat temu.
W drodze powrotnej do muzealnej szatni obejrzeliśmy jeszcze wystawę obrazów zdobiących korytarze Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.