9 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudnej Małej o godz. 18.30 spotkali się w Domu Parafialnym im. Świętego Jana Pawła II w Rudnej Wielkiej. Na dwa dni przed oficjalnymi obchodami 100-lecia niepodległości Polski podsumowaliśmy roczną pracę wychowawczą nad przybliżeniem dzieciom tego doniosłego wydarzenia.
Na uroczystość zaprosiliśmy rodziców oraz mieszkańców Rudnej Małej, Rudnej Wielkiej, Pogwizdowa Nowego. Wieczornicę rozpoczęła dyrektor SP w Rudnej Małej pani Jolanta Kot-Zięba przywitaniem gości, a w tym księdza doktora Wacława Sopla – proboszcza parafii w Rudnej Wielkiej, pani radnej i sołtys Anny Oczoś, radnego Lipia i Rogoźnicy Dariusza Chmaja, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich – pani Heleny Kruk, przyjaciółki szkoły – pani Haliny Ćwirlej.
Poloneza czas zacząć… Rozpoczęliśmy od zaprezentowania naszego sztandarowego polskiego tańca, który wykonały uczennice klasy IV pod kierunkiem pani Małgorzaty Bieniek. Na scenie wirowały dziewczynki w zwiewnych, pastelowych sukniach wzorowanych na modzie czasów napoleońskich, popisując się znajomością wielu figur polonezowych.
Na tle wszystkich artystów miało miejsce wprowadzenie sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy. Wtedy po raz drugi już dziś (po biciu „Rekordu dla Niepodległej o godz. 11.11) odśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn Polski.
Po „Mazurku Dąbrowskiego” dzieci zaprezentowały program artystyczny, na który złożyły się teksty przybliżające ważne fakty z historii naszego kraju. Recytacje miały na celu złożenie hołdu wszystkim tym, którzy oddali życie podczas powstań narodowych i na frontach I wojny światowej, aby Polsce przywrócono państwowość. Nie zapomniano też o rodzicach, nauczycielach, księżach i wreszcie samych dzieciach – wszystkich, którzy z narażeniem własnej wolności i życia krzewili polskość w odpowiedzi na kilkupokoleniową rusyfikację i germanizację narodu. Wyrazem uznania dla tych aktów odwagi naszych przodków była zbiorowa recytacja pierwszoklasistów „Katechizmu młodego Polaka” Władysława Bełzy.
Tego wieczoru zgromadzeni widzowie usłyszeli wiele pieśni legionowych i patriotycznych – wyśpiewanych przez zespół wokalny prowadzony przez panią Annę Czach. Niektórym piosenkom towarzyszyły popisy instrumentalne naszych uczniów. Wreszcie na koniec daliśmy możliwość włączenia się widowni we wspólne odśpiewanie – znanych i kochanych przez starsze pokolenia – pieśni ojczyźnianych. Tym samym stworzyliśmy i odczuliśmy ducha narodowej wspólnoty w naszej lokalnej społeczności.
Dla wszystkich uczestników patriotycznej wieczornicy przygotowaliśmy biało-czerwone kotyliony oraz miniśpiewniki, które powinny pozostać miłą pamiątką obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rudnej Małej pod kierunkiem pań: Anny Czach, Grażyny Witalec i Agnieszki Tłuczek.