Szkoła Podstawowa w Rudnej Małej

Wieczornica z okazji 100-lecia niepodległości Polski

9 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudnej Małej o godz. 18.30 spotkali się w Domu Parafialnym im. Świętego Jana Pawła II w Rudnej Wielkiej. Na dwa dni przed oficjalnymi obchodami 100-lecia niepodległości Polski podsumowaliśmy roczną pracę wychowawczą nad przybliżeniem dzieciom tego doniosłego wydarzenia.

1

Na uroczystość zaprosiliśmy rodziców oraz mieszkańców Rudnej Małej, Rudnej Wielkiej, Pogwizdowa Nowego. Wieczornicę rozpoczęła dyrektor SP w Rudnej Małej pani Jolanta Kot-Zięba przywitaniem gości, a w tym księdza doktora Wacława Sopla – proboszcza parafii w Rudnej Wielkiej, pani radnej i sołtys Anny Oczoś, radnego Lipia i Rogoźnicy Dariusza Chmaja, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich – pani Heleny Kruk, przyjaciółki szkoły – pani Haliny Ćwirlej.

7

8

Poloneza czas zacząć…  Rozpoczęliśmy od zaprezentowania naszego sztandarowego polskiego tańca, który wykonały uczennice klasy IV pod kierunkiem pani Małgorzaty Bieniek. Na scenie wirowały dziewczynki w zwiewnych, pastelowych sukniach wzorowanych na modzie czasów napoleońskich, popisując się znajomością wielu figur polonezowych.

2

Na tle wszystkich artystów miało miejsce wprowadzenie sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy. Wtedy po raz drugi już dziś (po biciu „Rekordu dla Niepodległej o godz. 11.11) odśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn Polski.

3

4

Po „Mazurku Dąbrowskiego” dzieci zaprezentowały program artystyczny, na który złożyły się teksty przybliżające ważne fakty z historii naszego kraju. Recytacje miały na celu złożenie hołdu wszystkim tym, którzy oddali życie podczas powstań narodowych i na frontach I wojny światowej, aby Polsce przywrócono państwowość. Nie zapomniano też o rodzicach, nauczycielach, księżach i wreszcie samych dzieciach – wszystkich, którzy z narażeniem własnej wolności i życia krzewili polskość  w odpowiedzi na kilkupokoleniową rusyfikację i germanizację narodu. Wyrazem uznania dla  tych aktów odwagi naszych przodków była zbiorowa recytacja pierwszoklasistów „Katechizmu młodego Polaka” Władysława Bełzy.

5

6

9

10

11

12

Tego wieczoru zgromadzeni widzowie usłyszeli wiele pieśni legionowych i patriotycznych – wyśpiewanych przez zespół wokalny prowadzony przez panią Annę Czach. Niektórym piosenkom towarzyszyły popisy instrumentalne naszych uczniów. Wreszcie na koniec daliśmy możliwość włączenia się widowni we wspólne odśpiewanie –  znanych i kochanych przez starsze pokolenia –  pieśni ojczyźnianych. Tym samym stworzyliśmy i odczuliśmy ducha narodowej wspólnoty w naszej lokalnej społeczności.

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

sdr

Dla wszystkich uczestników patriotycznej wieczornicy przygotowaliśmy biało-czerwone kotyliony oraz miniśpiewniki, które powinny pozostać miłą pamiątką obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rudnej Małej pod kierunkiem pań: Anny Czach, Grażyny Witalec i Agnieszki Tłuczek.

24

25

26

Copyright © Szkoła Podstawowa w Rudnej Małej