Przejdź do treści
slajder1
Projekt Szkoła równych szans
Slider4
Slider9
Slider13
1
2
7
4
Przejdź do stopki

Egzamin na kartę rowerową

Egzamin na kartę rowerową

Treść

W piątek 7 czerwca w Dniu Pustej Klasy uczniowie klasy IV połączyli przyjemne z pożytecznym. Podczas pięknej, słonecznej pogody na placu przed szkołą, uczniowie zdawali praktyczny egzamin na kartę rowerową. Musieli oni wykazać się znajomością znaków drogowych, przepisów ruchu drogowego oraz praktyczną umiejętnością jazdy rowerem.

Na przygotowanym torze musieli wykonać manewry: startu, slalomu między pachołkami, jazdy po łuku, zmiany kierunku ruchu, zawracania i zatrzymania w miejscu.

Wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu praktycznego wykazali się bardzo dobrą znajomością przepisów i bezpieczną jazdą, zdając tym samym egzamin praktyczny.

Przypominamy!

Niepełnoletni rowerzysta, który ukończył 10 lat, może poruszać się rowerem po drogach publicznych samodzielnie wyłącznie wtedy, kiedy posiada kartę rowerową!
Jeśli jej nie ma, nie może korzystać z drogi, z jezdni, ścieżki rowerowej czy też chodnika na rowerze. Co gorsza, zgodnie z prawem, nawet pod opieką osoby dorosłej. Dokument ten wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły, który zorganizował kurs zakończony egzaminem. Niezależnie od wieku, może jedynie jeździć swobodnie i bez opieki po strefie zamieszkania.

Przypominamy, że osoby do 10 roku życia na rowerze to formalnie piesi. Nie mogą więc korzystać ze ścieżek rowerowych.

Kartę rowerową potrzebuje osoba niepełnoletnia, powyżej 10 roku życia, jeśli ma zamiar przemieszczać się samodzielnie przy pomocy hulajnogi elektrycznej. Zamiast karty może używać także prawa jazdy, np. AM, A1 czy B1.

Od 15 roku życia karta rowerowa uprawnia do poruszania się pojazdem zaprzęgowym, a od 17 roku życia pozwala przewozić rowerem inne osoby lub jeździć rowerem wieloosobowym.

Przypominamy, że z konsekwencjami mogą się liczyć rodzice dziecka, które uczestniczy w wypadku komunikacyjnym, a jechało samodzielnie bez karty rowerowej. Może się okazać, że nie otrzyma odszkodowania.

Nie lekceważmy przepisów – karta rowerowa to wyposażenie dziecka w wiedzę i umiejętność poruszania się po drogach, które przekłada się na bezpieczeństwo dzieci i innych uczestników ruchu drogowego.

GALERIA

194314