"Dzień pustej klasy"

7 czerwca 2024 r. nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Dzień pustej klasy”.
Celem akcji było opuszczenie budynku szkolnego i spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie.

Uczniowie klas 0-III na podwórku szkolnym uczyli się poprzez zabawę:

• obserwowali chmury i dopasowywali aktualne chmury do tych z ramki, nauczyciel zaś objaśnił jaki to rodzaj chmury i jaką pogodę zapowiada,
  • obserwowali przyrodę, zioła i owady przez lupy powiększające i mikroskopy przenośne, a następnie rysowali to, co zobaczyli,
  • szukali kwiatów i ziół, a następnie odszukiwali ich nazwę w atlasie,
  • mierzyli obwody pni drzew, rozpoznawali drzewa,
  • leżakowali na kocu i czytali,
  • zbierali kwiaty i zioła do kubeczków, nazywali swoje koktajle zapachowe,
  • wykonywali chwilowe tatuaże z roślin rzucających cień,
  • wykonywali laurkę dla Mamy z kwiatów,
  • słuchali śpiewu ptaków,
  • doświadczali chwili – mindfullness - z zamkniętymi oczami delektowali się smakiem owoców,
  • zbierali dary natury i układali je na przygotowanym kole kolorów, wraz z nauczycielem dyskutowali na temat zebranych elementów,
  • przechodzili po ścieżce sensorycznej (piasek-trawa-kamienie-mech-szyszki-miękki materiał).

Uczniowie wykazali się dużą aktywnością, kreatywnością oraz zadowoleniem i uśmiechem od ucha do ucha.

Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia- korzystajmy z niej nie tylko w „Dniu pustej klasy”.