Narodowe Czytanie 2024

Trzynasta edycja ,,Narodowego Czytania’’ odbyła się w całym kraju w sobotę 7 września. Każdego roku Para Prezydencka wskazuje konkretne dzieło do tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Zwykle jego tematyka łączy się z aktualnie obchodzonym jubileuszem. W tym roku do czytania wybrano dramat Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”.

Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury.

– Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Z tej okazji do ogólnopolskiego wydarzenia pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej przyłączyła się w poniedziałek 9 września również nasza szkoła. W akcji wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII. W nawiązaniu do listu Prezydenta uczniowie
oraz nauczyciele naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor odczytali wybrane fragmenty tego utworu.

Bardzo dziękujemy za udział w wydarzeniu, a chętnym uczniom i nauczycielom za prezentację fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego.